Riidemask vähendab riski, et viirus levib juba haigestunud või nakatunud inimeselt edasi teistele ning osaliselt kaitseb see ka maskikandjat ennast. Oma teadliku käitumisega vähendame viiruse levikut ning toome lähemale aja, mil elu saab taas käia tavapärasel viisil.

Maski kandmine on oluline eelkõige ühiskondlikes ruumides (poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport), kus liigub palju inimesi. Ilma maskita levivad osakesed köhimisel ja aevastamisel mitme meetri kaugusele.


Kuidas aitab isetehtud mask peatada viiruse levikut? 

Ise valmistatud maski kandmine on kindlasti kasulikum kui liikumine avalikes siseruumides maskita. Isetehtud mask on hea mitmel põhjusel, muuhulgas:

1. Osakeste püüdmiseks

Väljahingatavas õhus leiduvad süljepiisad, mis võivad sisaldada viirust. Maski kandes ei lange need pindadele, mida hiljem keegi teine katsub. Sõltuvalt kasutatud materjalist võib isetehtud mask kinni pidada 30–50% peentest osakestest.

2. Näo kaitseks

Mask takistab näo katsumist ja aitab meeles pidada, et me kogemata nägu ei katsuks, mis omakorda aitab vältida viiruste kandumist kätelt limaskestadele ja silma ning vastupidi.

3. Ohutuse järgimiseks

Maski kandmine aitab meeles pidada teiste ohutusnõuete järgimist – näiteks distantsi hoidmist teiste inimestega. Samuti väljendab see solidaarsust nendega, kes juba kannavad maski.

Mitmetel riikidel on õnnestunud viiruse levikut ohjeldada just maskide kandmist juurutades.

NB! Koroonaviiruse sümptomite või diagnoosiga inimene peab püsima kodus ja vältima kontakte teistega sõltumata sellest, kas tal on mask või mitte.


Allikas: KANNAN MASKI! Facebooki grupp